Bezsenność jest stanem, w którym pojawiają się problemy z zaśnięciem, utrzymaniem snu przez całą noc lub zbyt wczesnym budzeniem się. To zaburzenie bardzo niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Często powoduje zmęczenie w ciągu dnia, złe samopoczucie, drażliwość, zaburzenia koncentracji i bóle głowy. Ponadto osoby zmagające się z bezsennością często skarżą się na niski poziom energii i objawy ze strony przewodu pokarmowego w wyniku braku snu. Z tego względu bezsenności nie wolno bagatelizować. W przypadku występowania tego zaburzenia należy rozważyć profesjonalne leczenie.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności można zaliczyć: schorzenia psychiczne; schorzenia somatyczne; ortosomnię, czyli obsesyjne dążenie do perfekcyjnego snu; prowadzenie niezdrowego trybu życia; zmiany hormonalne związane z menopauzą. Dzięki poznaniu przyczyn bezsenności można podjąć odpowiednie kroki w celu walki z tym zaburzeniem. Przykładowo jeśli przyczyną jest niezdrowy tryb życia, to warto zmienić nawyki snu, zadbać o swoją dietę i zrezygnować ze spożywania kofeiny oraz alkoholu, szczególnie przed snem.
Aby odróżnić zwykłe trudności ze snem od zaburzeń snu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczowe znaczenie ma czas trwania problemu. Jeśli problemy ze snem są sporadyczne, to zapewne są wynikiem chwilowego stresu, zmęczenia lub zmian w rutynie. Jeżeli jednak trwają kilka tygodni, czy nawet dłużej, to może wskazywać na zaburzenia. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, jak problemy ze snem wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jeśli znacząco obniżają jakość naszego życia, to znak, że możemy zmagać się z zaburzeniami, które należy leczyć.
Na terapię bezsenności w Warszawie warto zgłosić się, gdy problemy ze snem utrzymują się dłuższy czas i znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie, np. sprawiają, że wykonywanie obowiązków zawodowych staje się prawdziwym wyzwaniem. Dzięki terapii można dowiedzieć się, z czego wynika bezsenność i jak z nią walczyć. Często konieczne jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna, pozwala zidentyfikować i zmienić negatywne nawyki oraz przekonania związane ze snem.